Які щеплення і чому мають отримати дорослі

Вакцинуватися потрібно не лише дітям, але і дорослим. Щонайменше – від дифтерії та правця кожні 10 років. Але й це ще не все.

Чому дорослим треба вакцинуватися від дифтерії та правця?

Вакцинація від дифтерії та правця дає імунітет максимум на 10 років. Тобто аргументи на кшталт “я вакцинувався в дитинстві” тут не працюють. Якщо щеплення не було понад 10 років – в тебе нема захисту від цих хвороб. І навіть якщо перехворіти на дифтерію, імунітет не виробиться на все життя: все одно треба вакцинуватися.

Дифтерія страшніша за кір, бо поширюється так само швидко, а забирає в рази більше життів. Дослідження показують, що на 1000 хворих кором помирає одна людина, а дифтерією – від 50 до 100.  З іншого боку, доведено, що 99% вакцинованих не хворіють на дифтерію.

Дорослих вакцинують вакциною АДП-М – одна вакцина від дифтерії і правця. Якщо ти ніколи не вакцинувався/-лась від цих хвороб, то треба зробити три щеплення з чітким інтервалом: перша доза вакцини, через місяць – друга, через шість місяців після другої – третя. Вакцинація безоплатна. Звернись до свого сімейного лікаря.

Кір, папіломавірус і гепатит А

Дві дози вакцини КПК (від кору, паротиту, краснухи) дають імунітет від цих хвороб на все життя. Однак якщо щеплення не робили, треба обов’язково надолужити. Чи є імунітет від хвороб, можна перевірити за допомогою аналізу на наявність специфічних антитіл IgG (аналіз платний, його проводять в приватних лабораторіях). Щеплення для дорослих, у яких немає імунітету до хвороб, роблять безоплатно. Запитай у свого сімейного лікаря чи лікарки.

Дорослі все частіше вакцинуються від вірусу папіломи людини (папіломавірусу). Ця інфекція передається статевим шляхом, тож вакцину вводять у віці від 9 років. Папіломавірус наскільки поширений і небезпечний (викликає рак шийки матки), що у деяких країнах ця вакцина входить в національні календарі щеплень і також рекомендована чоловікам, щоби зупинити його передавання. В Україні така вакцина не входить в календар щеплень, але її можна купити в аптеці і щепитись у свого сімейного лікаря. Від інфекції захищають 2–3 дози вакцини.

Від гепатиту А, що передається через брудні руки, воду, харчі, захистять 2 дози вакцини. Цієї хвороби також немає в нашому календарі щеплень, але вакцини можна купити в аптеках.

Чому від грипу треба вакцинуватися щороку?

Вакцинація від грипу захищає від кількох найнебезпечніших штамів вірусу, які циркулюватимуть в сезоні (з жовтня по травень). Перелік цих вірусів щороку формує Всесвітня організація охорони здоров’я, і саме від цих вірусів захищають вакцини.

Найкраще вакцинуватись у вересні — жовтні. Але якщо не встигли – не біда: це не пізно зробити до весни. Вакцинація суттєво знижує ризики грипу, а в разі хвороби захищає від тяжких ускладнень, госпіталізації та смерті.

Вакцину можна купити в аптеці, а вакцинуватися у твого сімейного лікаря чи лікарки. Розпитай його/її, як перевезти вакцину, щоб вона не втратила своїх властивостей.

“Дитячі” хвороби більш ніж небезпечні для дорослих. Захисти себе – вакцинуйся. Якщо досі віриш у фейки і міфи про вакцини – заходь сюди.

Джерело: Твій сімейний лікар