Якщо проблеми із психічним самопочуттям помітити на ранньому етапі:
Важливо розуміти: ваші почуття однозначно варті уваги – подбайте про себе і зверніться по допомогу!
Психічне здоров’я є важливою частиною загального здоров’я і самопочуття. Це поняття сягає далі за відсутність психічних розладів чи форм інвалідності. За визначенням ВООЗ, психічне здоров’я – це стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, при якому людина може реалізувати власні здібності, протистояти звичайним життєвим стресам, продуктивно працювати і робити внесок у суспільне життя.
Ментально здорова людина:
Психічне та фізичне здоров’я є рівноцінно важливими складовими загального здоров’я людини. Психічні захворювання (особливо депресія) підвищують ризик виникнення багатьох видів фізичних проблем зі здоров’ям: інсульту, діабету, захворювань серця.
Важливо пам’ятати, що психічне здоров’я людини може змінюватися залежно від багатьох факторів. Психічне здоров’я може бути порушеним, коли вимоги до людини перевищують її здібності та ресурси: наприклад, якщо працювати понаднормово, тривалий час доглядати за хворим родичем або довго зазнавати фінансових труднощів.
Психічні розлади можна розділити на 2 групи: ендогенні та екзогенні. До першої групи входять захворювання, спричинені генетикою або порушеннями метаболізму. У другій групі – захворювання, що виникли внаслідок зовнішніх чинників: вживання наркотиків і алкоголю, інфекцій, конфліктів з оточуючими тощо.
Довкола психічних захворювань існує доволі багато міфів та упереджень. Варто розуміти, що психічний розлад – це не лінь чи спосіб привернення уваги. Не психічна, фізична або духовна слабкість. Це настільки ж реально, як рак, діабет чи захворювання серця.
Психічні розлади – це умови, які впливають на мислення, почуття, настрій та поведінку людини. Вони можуть проявлятись ситуативно або бути хронічними і впливати на щоденну здатність людини функціонувати, підтримувати відносини з іншими. Люди можуть мати досвід різних типів психічних захворювань і розладів. Часто вони виникають одночасно.
Погане психічне здоров’я та психічні захворювання – це не одне і те ж. Людина може відчувати слабке психічне здоров’я, але не мати діагностованих психічних захворювань. Так само людина, у якої діагностовано психічне захворювання, може проживати періоди фізичного, психічного та соціального благополуччя.
Єдиної причини немає – як правило, в кожному випадку фактори є комплексними. Але є низка передумов, що можуть підвищувати ризик виникнення психічних захворювань:
На сьогодні існує понад 200 класифікованих видів психічних захворювань. Основними з них є: тривожні і поведінкові розлади, гіперактивний розлад з дефіцитом уваги, депресія, порушення харчової поведінки, посттравматичний стресовий розлад, розлади спектру шизофренії, залежність від психоактивних речовин.
Якщо переживаєте труднощі із психічним здоров’ям, вам може знадобитися допомога кваліфікованих фахівців. Можна звернутися до сімейного лікаря, психолога, психіатра чи психотерапевта. Не зволікайте: чим швидше почнете шукати рішення, тим швидше повернете собі комфортне самопочуття і вищу якість життя.
До сімейного лікаря варто звернутись, якщо:
Сімейний лікар може надати базову допомогу та скерує до профільного фахівця.
До психолога варто звернутись, якщо:
Психолог допоможе зрозуміти причини симптомів, знайти джерела проблем і дати рекомендації щодо їх усунення.
До психіатра варто звернутись, якщо:
Психіатр може встановити діагноз та призначити медикаментозну терапію.
До психотерапевта варто звернутись, якщо:
Психотерапевт допоможе подолати психологічні труднощі та кризи, поліпшити психічне здоров’я, глибше пізнати себе, усвідомити минулі травматичні досвіди, змінити поведінкові патерни, навчитися краще управляти емоціями та станами.