Аналіз на ВІЛ: як перевірити свій статус?

Україна залишається країною із високим поширенням ВІЛ-інфекції. Тому аналіз на ВІЛ рекомендовано здавати 1-2 рази на рік усім людям, які живуть статевим життям.

Що таке ВІЛ/СНІД

ВІЛ — це абревіатура від назви збудника, який і спричиняє захворювання: вірус імунодефіциту людини.

Активний спалах інфекції відбувся на початку 80-х років ХХ століття в США, але подальші дослідження показали, що перші випадки хвороби траплялися в Африці ще в 50-х роках ХХ століття і звідти поширились по всьому світу.

ВІЛ-інфекція має декілька стадій розвитку — від безсимптомної, коли людина практично не помічає жодних ознак інфікування, до термінальної — коли захворювання вже не підлягає контролю.

Ранні стадії ВІЛ-інфекції наразі піддаються пожиттєвій підтримувальній терапії. Термінальна стадія інфекції має назву СНІД або синдром набутого імунодефіциту. ВІЛ уражає клітини імунної системи, після чого організм хворого не може протидіяти будь-яким іншим захворюванням. Коли клітин імунної системи — Т-лімфоцитів — стає критично мало, ВІЛ-інфекція переходить у СНІД.

Імунодефіцитні стани

Імунодефіцитний стан або недостатність імунної системи — це порушення в імунній системі людини, яке призводить до її неправильної роботи або втрати своєї основної властивості — захищати організм від патогенів, токсинів та протистояти інфекціям. Імунодефіцити бувають вродженими та набутими, тобто первинними та вторинними.

Первинні або вроджені імунодефіцитні стани спричинені генетичними порушеннями і налічують понад 350 видів патологій.

Вторинні або набуті імунодефіцити розвиваються під дією різноманітних чинників. Вірус імунодефіциту людини — це інфекція, що призводить саме до набутого імунодефіциту. Навіть звичайна мікрофлора організму може нести небезпеку при ВІЛ-позитивному статусі.

Методи діагностики ВІЛ-інфекції

Періодичне тестування на ВІЛ є однією з форм профілактики розвитку СНІД, адже у багатьох випадках хворобу помічають саме на останньому етапі, коли допомогти людині вже дуже важко. 

Методи тестування на ВІЛ пройшли цілу еволюцію та змінили кілька поколінь. Сучасні тести мають високу специфічність та чутливість у межах 98-99,9%, але навіть їх потрібно пройти кілька разів, щоб остаточно поставити діагноз.

Основні види сучасних аналізів на ВІЛ:

 1. Експрес-тест або імунохроматографічний аналіз (ІХА). Робиться 15 хвилин навіть у домашніх умовах. Для аналізу потрібна кров із пальця або слина. Це простий та зручний метод, який не потребує спеціального обладнання чи кваліфікованого персоналу. Тест-система схожа із тестом на вагітність: касета, на яку потрібно нанести зразок (кров чи слину) та дочекатися, коли проявляться індикаторні смуги.
 2. Імуноферментний аналіз (ІФА) та імуноблотинг (Вестерн-блотинг, WB). Потребує забору венозної крові, тому проводиться у лабораторії. ІФА — високочутливий метод скринінгу, який виявляє комплекс антиген-антитіло. Такий метод потребує високотехнологічного обладнання, спеціальних реактивів, кваліфікованого персоналу. Результату доводиться чекати кілька днів або тижнів. Якщо ІФА виявився позитивним, його підтверджують імуноблотингом. Цей метод аналізує білки та потребує попереднього проведення електрофорезу, тому є достатньо дорогим.
 3. Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР). Шукає фрагменти вірусу у матеріалі, тому може виявити інфекцію у період вікна. ПЛР може видавати хибнопозитивні результати, тому також потребує підтвердження іншими методами.

Показання до здачі аналізу 

Аналіз крові на ВІЛ-інфекцію варто здавати 1-2 рази на рік. Деякі випадки та категорії населення потребують особливої уваги. Пройдіть тестування на ВІЛ інфекцію, якщо ви:

 • мали статеві стосунки без презерватива;
 • часто змінюєте статевих партнерів;
 • користувались голкою від шприца, яку вже хтось використовував до вас;
 • мали контакт із кров’ю сторонньої людини, наприклад при аваріях, травмуваннях, нещасних випадках;
 • робили операцію із пересадки органів або маніпуляції із вливанням донорської крові;
 • чекаєте на дитину. 

Де можна здати аналіз на ВІЛ

Ви можете пройти тест:

 • у свого сімейного лікаря, педіатра чи терапевта
 • у кабінетах “Довіри”, кабінетах інфекційних захворювань поліклініки або консультаційно-діагностичного центру, Центрах профілактики та боротьби зі СНІДом, представництвах профільних громадських організацій 
 • в мобільних амбулаторіях

Благодійна організація “100% життя” разом із Центром громадського здоров’я України розробила мобільний додаток HIV Test, де кожен може пройти попереднє тестування у віртуальному режимі. Звичайно ж, це стане лише першим кроком до повноцінної діагностики.

Інтерпретація результату

Аналіз на ВІЛ слід здавати мінімум через 3 місяці після можливого інфікування, а краще — через 6 місяців. Цього часу достатньо, щоб організм виробив таку кількість антитіл, яку точно виявляє аналіз. ПЛР може показати наявність вірусу раніше, адже він шукає саме збудника, а не антитіла. Інтерпретація результатів така:

 • Якщо експрес-тест або ІФА проведені у перші тижні після ймовірного інфікування, результат може бути негативним навіть при наявності вірусу в організмі. Цілком можливо, що зараз період “серологічного вікна”. Слід повторити тест через 3-6 місяців.
 • Якщо експрес-тест або ІФА проведені через 6 місяців після ймовірного інфікування та результат позитивний, необхідно повторити тест за допомогою ще одного ІФА або імуноблотингу. Якщо результати додаткових аналізів негативні – інфекція не підтверджується. Позитивні результати двох поспіль ІФА та імуноблотингу дають підставу діагностувати ВІЛ-позитивний статус.
 • Якщо результат ПЛР-тесту позитивний, пройдіть повторне тестування з використанням альтернативного методу діагностики.

Не займайтесь самодіагностикою! Будь-які результати аналізів повинні інтерпретуватися за участі лікаря.