Експрес тести на ВІЛ
Вірус імунодефіциту наразі залишається одним із найнебезпечніших для людини. Варто пам’ятати про власну безпеку, а для швидкої діагностики можна застосовувати експрес тести на ВІЛ-інфекцію.
Що таке ВІЛ
Вірус імунодефіциту або ВІЛ уражає імунну систему людини, від чого організм стає вразливим перед будь-яким захворюванням. Т-лімфоцити — специфічні клітини, що протистоять інфекціям — стають мішенню для вірусу. ВІЛ може жити в організмі роками, і при цьому людина може не помічати його.
У багатьох випадках перші симптоми ВІЛ-інфекції обмежуються ознаками ГРВІ — легкою лихоманкою та збільшенням лімфатичних вузлів. Але вірус вже діє: він повільно знищує Т-лімфоцити та імунний захист.
Остання клінічна стадія ВІЛ-інфекції називається СНІД (синдром набутого імунодефіциту). У цей період Т-лімфоцити практично зникають, будь-яке захворювання чи рана можуть стати для людини фатальними.
Шляхи передачі вірусу:
- Через кров. Використання нестерильних голок, шприців та іншого інструментарію. Найчастіше інфікування відбувається при вживанні ін’єкційних наркотичних речовин, але може статися і під час нанесення татуювання, процедур пірсингу чи манікюру.
- Будь-яка форма статевого акту (анальний, вагінальний та оральний) без презерватива з інфікованим партнером.
- Від матері до дитини під час пологів і грудного вигодовування.
Сьогодні ВІЛ належить до контрольованих захворювань, але необхідна вчасна діагностика: чим раніше вдасться поставити діагноз, тим більш сприятливим є прогноз.
Що таке експрес-тест на ВІЛ
Наразі Україна відноситься до регіонів із високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції. Кожен другий інфікований українець не знає про свій статус, і лише 30% ВІЛ-позитивних осіб отримують антиретровірусну терапію.
Інфекція може вразити кожного, тому швидка та доступна діагностика ВІЛ залишається актуальним питанням сучасної системи охорони здоров’я.
Експрес тест на ВІЛ працює на основі імунохроматографічного методу. Він виявляє антитіла до ВІЛ протягом 10-15 хвилин. Часто такий тест називають “домашнім”, адже його легко можна провести самостійно.
Антитіла до вірусу імунодефіциту виробляються поступово. Існує так званий “період вікна”, коли імунітет людини вже уражений, але кількість антитіл у крові занадто низька, щоб аналіз їх побачив. Тому проводити тест на ВІЛ радять мінімум через три тижні після того, як збудник міг потрапити в організм. Оптимально це робити через 3-6 місяців.
Експрес тест — це метод швидкої діагностики, альтернатива дорожчим методам. Для тестування знадобиться зразок крові або слини.
Експрес тест на ВІЛ: інструкція
За допомогою крові:
- Відберіть краплину крові із пальця, використавши спеціальну голку із комплекту. Уважно читайте інструкцію виробника. Звертайте увагу на кількість краплин, що необхідні для аналізу.
- Нанесіть краплину крові на касету-смужку, капнувши на неї або скориставшись піпеткою з комплекту.
- Капніть необхідну кількість розчинника у другу чарунку на тест-касеті.
- Почекайте 15 хвилин.
За допомогою слини:
- Відберіть зразок слини, застосувавши спеціальну паличку із комплекту.
- Занурте зразок у пробірку з розчином, який входить до набору.
- Рідина повільно підніметься вгору, зафарбовуючи одну або дві тест-смужки.
Всі результати інтерпретуйте згідно з інструкцією виробника.
Якщо тест показує негативний результат, скоріш за все, людина здорова. При позитивному результаті необхідне підтвердження іншими лабораторними методами. Лише після двох позитивних аналізів у лабораторії та проведення імуноблотингу можна діагностувати ВІЛ-інфекцію. Отримавши позитивний результат експрес-тесту, варто негайно звернутися до лікаря.
Кому слід робити експрес-тести
Експрес-тести можна застосовувати з метою періодичного самоконтролю. Навіть якщо у вас немає ознак ВІЛ-інфекції, ви добре себе почуваєте, рекомендується проходити тестування 1-2 рази на рік.
Рекомендується придбати тест на ВІЛ у наступних випадках:
- нещодавно у вас був незахищений статевий акт;
- у вас було переливання крові або пересадка донорських органів;
- ви практикуєте гомосексуальні статеві відносини;
- ви приймаєте ін’єкційні наркотичні засоби за допомогою спільних голок;
- ви відчуваєте симптоми, схожі на ознаки ВІЛ.
Експрес-тест ВІЛ не є підставою для встановлення остаточного діагнозу.
Де можна здати експрес-тест
Безкоштовний експрес-тест на ВІЛ можна пройти у регіональних представництвах профільних громадських організацій та в мобільних амбулаторіях. Також ви можете придбати експрес-тест в аптеці та провести його в домашніх умовах.
Регулярне тестування допомагає захистити себе та близьких від небажаних наслідків ВІЛ-інфекції.
Не варто боятись звертатися у Центри профілактики та боротьби зі СНІДом чи говорити сімейному лікарю про ваші підозри. Тестування на ВІЛ цілком конфіденційне, а діагноз залишається лікарською таємницею.