visual
visual

ЯК ЖИТИ З ВІЛ НА ВСІ 100%

Сьогодні ВІЛ – не вирок. Ми знаходимось на тому етапі розвитку діагностики і лікування ВІЛ-інфекції, коли про ВІЛ говорять вже без страху. Вчасне виявлення вірусу і прийом антиретровірусної терапії (АРТ) дає змогу людям з ВІЛ жити абсолютно повноцінно. 

Людина, яка регулярно приймає АРТ, не зможе передати вірус іншим. Вже за кілька місяців після початку лікування рівень вірусного навантаження знижується настільки, що робить ВІЛ невизначуваним і безпечним як для людини, яка живе з ВІЛ, так і для її оточення. Називаємо це принципом “Н=Н”: якщо ВІЛ НЕ ВИЗНАЧАЄТЬСЯ, то значить, що ВІЛ НЕ ПЕРЕДАЄТЬСЯ.

АРТ не просто продовжує життя – вона дає можливість почуватися здоровими, бути соціально активними, реалізовуватись професійно і створювати сім’ї. За умов прийому лікування ВІЛ-позитивні жінки можуть народжувати здорових дітей, а тривалість життя людини з ВІЛ рівноцінна тривалості життя людини без ВІЛ. Можна більше не боятися і почати отримувати задоволення від життя.

 • ЩО РОБИТИ, ЯКЩО РЕЗУЛЬТАТ МОГО ТЕСТУ ПОЗИТИВНИЙ?
  • перш за все необхідно стати на облік: зверніться з паспортом в найближчий за місцем проживання Центр профілактики та боротьби зі СНІДом, кабінет “Довіри”, кабінет інфекційних захворювань поліклініки або консультаційно-діагностичного центру  
  • перш ніж призначити лікування, Вам проведуть повторне обстеження на ВІЛ наявність інфекції підтверджується на підставі декількох досліджень крові    
  • також Вам проведуть повний комплекс обстежень, необхідних для спостереження за людиною, яка живе з ВІЛ: визначення імунного статусу, вірусного навантаження, опортуністичних інфекцій, наявність інших захворювань (вірусних гепатитів і захворювань, що передаються статевим шляхом), загальний аналіз крові та сечі, біохімічне дослідження крові
  • також рекомендовано пройти клінічний огляд, а при необхідності — огляд профільними спеціалістами (гінекологом, окулістом, неврологом)
 • ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ЛІКУВАННЯ?

  Для лікування ВІЛ-інфекції використовують антиретровірусну терапію (АРТ) вона пригнічує розмноження вірусу і зміцнює імунітет людини. АРТ – це лікарські засоби у вигляді таблеток. Одна таблетка може містити кілька видів лікарських препаратів, тому їхню комбінацію ще називають “схемою лікування”. Люди, які живуть з ВІЛ, приймають 1 або 2 таблетки протягом дня. Для пацієнтів лікування в Україні є безкоштовним впродовж усього життя.

  Спільно з пацієнтом лікар обирає:

  • оптимальну схему лікування (з урахуванням можливих побічних реакцій, супутніх захворювань, необхідністю прийому інших ліків)
  • найбільш зручний режим прийому препаратів
  • частоту проведення лабораторних обстежень і контролю ефективності лікування: кожні 3, 6 або 12 місяців

  Видача АРТ може проводитися в Центрі профілактики і боротьби зі СНІДом, кабінеті “Довіри”, кабінеті інфекційних захворювань поліклініки або консультаційно-діагностичного центру за місцем проживання. У різних містах України є також інші опції: наприклад, в Києві пацієнти можуть отримувати АРТ за рецептом лікаря у 13-ти аптеках КП “Фармація”

  Безперервний прийом АРТ дозволяє людині з ВІЛ жити повноцінним життям, тривалість якого обмежується лише природними процесами старіння. Також лікування запобігає передачі ВІЛ іншим людям: статевим шляхом, через кров, від матері до дитини. Якщо людина припиняє чи перериває лікування, то вірус може почати розмножуватися активніше, руйнуючи імунітет.

 • ЧОМУ ВАЖЛИВО ПРИЙМАТИ АРТ? ПРИНЦИП Н=Н

  Щоденний прийом АРТ дає людині, яка живе з ВІЛ, багато переваг. По-перше, завдяки безперервному лікуванню кількість вірусу в організмі (так зване вірусне навантаження) зменшується. І коли рівень вірусного навантаження стає настільки низьким, що не виявляється за допомогою стандартного лабораторного тесту, це називається НЕВИЗНАЧУВАНИМ вірусним навантаженням. Досягнення такого показника – найкраще, що можна зробити для збереження свого здоров’я.

  По-друге, постійний прийом АРТ допомагає захистити ваших партнерів. Коли людина зберігає НЕВИЗНАЧУВАНЕ вірусне навантаження, вона більше не ризикує передати ВІЛ партнеру чи партнерці статевим шляхом – у її крові та інших біологічних рідинах практично не залишається слідів вірусу. Називаємо це принципом “Н=Н”: якщо ВІЛ НЕ ВИЗНАЧАЄТЬСЯ ЗНАЧИТЬ НЕ ПЕРЕДАЄТЬСЯ. Тож приймаючи лікування, ви дбаєте про своїх близьких.

  Також важливо розуміти, що пропуски в прийомі АРТ дають вірусу можливість змінюватись, що може спричинити припинення ефективної дії поточної схеми лікування. Це називається ВІЛ-резистентністю. Вірус може стати стійким до ваших ліків і обмежити можливості успішного лікування. Стійкі до АРВ-препаратів штами вірусу можуть передаватись іншим.

 • ЧОМУ КОРИСНО ВСТАНОВИТИ МОБІЛЬНИЙ ДОДАТОК ДЛЯ ПАЦІЄНТА З ВІЛ Complete Care4you?

  Мобільний додаток Complete Care4you спеціально створений, щоб полегшити життя людям, які живуть з ВІЛ, та дозволяє конфіденційно, просто та постійно мати доступ до власної медичної інформації, а також зручно організовувати АРВ-терапію.

  Мобільний додаток Complete Care4you дає змогу:

  • самостійно отримувати та переглядати всі свої аналізи;
  • бачити динаміку результатів лікування у вигляді простих і наочних графіків, у тому числі відстежувати рівень вірусного навантаження;
  • переглядати призначення лікаря;
  • отримувати нагадування про прийом та закінчення ліків;
  • отримувати нагадування про запланований візит до лікаря; тощо.

  Додаток має зручну навігацію, що забезпечує швидкий доступ до всього функціоналу.

  Безперечною перевагою мобільного додатку Complete Care4you є КОНФІДЕНЦІЙНІСТЬ, яка забезпечується численними рівнями захисту інформації та приватних даних користувача.

  Першим кроком до користування мобільним додатком Complete Care4you є особистий візит пацієнта до свого лікаря, який проведе процедуру верифікації номера телефону, що буде використовуватися для роботи Додатка.

  Під час процедури верифікації лікар зареєструє в інформаційно-аналітичній системі відповідний номер телефону пацієнта. Система відправить на нього перевірочне SMS-повідомлення з кодом, який необхідно буде повідомити лікареві. На цьому процедуру верифікації буде завершено. В SMS буде зазначено адресу у Google Play Market та Apple App Store, за якою можна завантажити Додаток.

  Якщо у пацієнта зміниться номер телефону, йому потрібно буде прийти до лікаря та знову пройти верифікацію.

  Більше інформації про додаток Complete Care4you можна дізнатися у профільних лікарів.

  Технічна підтримка мобільного додатка Complete Care4you:

  support.isssd@phc.org.ua

  Посилання для завантаження додатка на Google Play Market та Apple App Store

  Мобільний додаток Complete Care4you був розроблений БО «100% ЖИТТЯ» та переданий ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України».

  Розробка відбулась в межах проєкту «ACCESS Pro «Доступ спільнот до послуг з догляду та лікування ВІЛ через сучасні інформаційні системи та кращий зв’язок із послугами» у партнерстві з ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» за підтримки надзвичайної ініціативи Президента США програми PEPFAR.

 • ЯК ПОДБАТИ ПРО ЗДОРОВ'Я БЛИЗЬКИХ?

  Поінформуйте тих, хто міг інфікуватися разом з Вами або від Вас (через незахищений сексуальний контакт, переливання крові, спільні інструменти для ін’єкцій, татуювання, пірсингу, косметичних процедур). Вони також повинні мати можливість подбати про своє здоров’я і здоров’я близьких!

  Розкриття ВІЛ-статусу партнерам і родичам може бути складним, але Вам допоможе лікар, психолог, соціальний працівник. Разом Ви оберете формат: самостійне повідомлення, інформування лікарем або соцпрацівником, спільне інформування. 

  • залучення до тестування є добровільним
  • ніхто не буде контактувати з партнерами чи членами сім’ї без Вашої згоди
  • вся інформація є конфіденційною: про особу з ВІЛ-статусом, результати тесту, належні послуги

  Зверніть увагу, що:

  • з метою недопущення інфікування статевого партнера рекомендовано обов’язкове використання презерватива при будь-якому виді сексуального контакту
  • якщо Ви вживаєте наркотичні речовини внутрішньовенно, то необхідно використовувати індивідуальні одноразові інструменти
  • є можливість отримання замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) – деталі розповість лікар.
 • ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО СВОЇ ПРАВА?
  • відповідно до чинного законодавства ні Ви, ні Ваші рідні не можуть бути обмежені в правах і свободах, передбачених для всіх громадян. На підставі ВІЛ-позитивного статусу Вам не можуть відмовити в роботі, наданні медичної допомоги, можливості отримати освіту
  • інформація про наявність ВІЛ є конфіденційною і не може бути розголошена будь-кому без Вашої згоди
  • за розповсюдження інформації про Ваш статус для медичного працівника передбачена кримінальна відповідальність
  • при зверненні в будь-який лікувальний заклад Ви маєте право не повідомляти про свій статус
  • якщо Ви зіткнулися з ситуацією неправомірного поводження через Ваш статус, ці дії можна оскаржити в суді 
  • з моменту, коли Ви дізналися про свій статус, настає повна відповідальність за подальше поширення ВІЛ: за умисне інфікування іншої людини в Україні передбачена кримінальна відповідальність
 • НА ЧИЮ ПІДТРИМКУ МОЖНА РОЗРАХОВУВАТИ?

  Соціальний працівник допоможе Вам:

  • спільно визначити дату і час візиту до закладу охорони здоров’я для отримання медичної допомоги (за необхідності — особисто супроводжує під час першого візиту)
  • оформити необхідні документи для своєчасного початку лікування
  • залучити партнерів і рідних до тестування
  • розібратись з основними засадами надання медичної допомоги, прийому АРТ
 • ЯКІ КОНТАКТИ НАЙВАЖЛИВІШІ?

Історії людей, які живуть з ВІЛ