ХОЧУ ЗНАТИ ВСЕ ПРО ВІЛ

  • Що таке ВІЛ ?

    ВІЛ-інфекція — це хронічне захворювання, що виникає внаслідок потрапляння в організм вірусу імунодефіциту людини. Вірус вражає імунну систему, порушує захисні функції організму та поступово робить його беззахисним перед іншими інфекціями та захворюваннями.

    Як це працює? У здоровому організмі в разі потрапляння чужорідних тіл, вмикаються захисні функції імунної системи. Першими реагують Т-лімфоцити: розпізнають, що саме потрапило до організму, і передають інформацію про це В-лімфоцитам. В-лімфоцити синтезують антитіла, які борються з чужорідними антигенами. 

    ВІЛ ж вражає Т-лімфоцити, а якщо конкретніше — клітини CD4. Імунітет людини просто не знає, що йому треба відповісти на загрозу і як це зробити. Без імунітету людина лишається беззахисною перед будь-якою інфекцією.

  • Як дізнатись чи в мене є вірус ?

    Єдиний спосіб — пройти тестування. Найпростіша перевірка відбувається за допомогою експрес-тесту: потрібні крапля крові з пальця та 15 хвилин часу. 

    Наявність ВІЛ-інфекції підтверджується на підставі декількох досліджень крові — проходження одного тесту є недостатнім.

  • Як передається ?

    ВІЛ передається:

    • через кров — при використанні нестерильних шприців, голок чи іншого інструментарію (найчастіше це трапляється при ін’єкційному введенні наркотичних речовин, але також ризикованими є процедури пірсингу і татуювань)
    • статевим шляхом — при гомосексуальних чи гетеросексуальних статевих контактах без презерватива (під час анального, вагінального та орального сексу)
    • від матері до дитини під час вагітності, пологів і годування грудьми 

    ВІЛ не передається:

    • повітряно-крапельним шляхом (при чханні, кашлі, розмові)
    • через обійми, рукостискання, поцілунки
    • при спільному користуванні предметами побуту (посудом, постільною білизною, рушниками)
    • через укуси комах і контакти з тваринами
  • Чим ВІЛ відрізняється від СНІДу?

    СНІДом називають комплекс захворювань, які виникають через руйнування ВІЛ-інфекцією імунної системи при відсутності відповідного лікування. СНІД – це остання, смертельно небезпечна стадія ВІЛ-інфекції. На цьому етапі організм вже не в силах протистояти інфекційним захворюванням, і людина стає дуже вразливою: можуть проявитись одразу декілька опортуністичних інфекцій і супутніх захворювань.

    Антиретровірусна терапія (АРТ) уповільнює і практично зупиняє прогресування ВІЛ-інфекції та її перехід у стадію СНІДу. З появою АРТ число випадків СНІДу у світі скоротилося в 10 разів. АРТ не просто продовжує життя ВІЛ-інфікованих – вона дає їм змогу почуватися здоровими, повноцінно жити, професійно самореалізовуватись, створювати сім’ї. До речі, в Україні АРТ безкоштовна і доступна всім пацієнтам.

  • Чим підступний ВІЛ?

    З моменту інфікування до появи перших видимих симптомів може минути декілька років – весь цей час людина, яка живе з ВІЛ, може виглядати і почуватися добре. Водночас вона може передавати ВІЛ іншим, сама про це не підозрюючи! 

    Однак з часом імунітет поступово слабшає. Вірус приховано руйнує дедалі більше клітин імунної системи: щоденно продукується 10 мільярдів нових вірусних частинок, що знищують 200 мільйонів захисних клітин. 

    У 85-90% випадків прогресія ВІЛ без терапії складає 7–10 років. Більше 50% нових випадків ВІЛ-інфікування виявляють на останній чи передостанній клінічних стадіях. Регулярне тестування на ВІЛ (рекомендовано двічі на рік) вбереже здоров’я вам і вашим близьким!

  • Якими є симптоми ?

    На ранніх стадіях ВІЛ не має жодних симптомів. Щоб зрозуміти, чи вірус є, необхідно пройти тест

    Втім на сьогодні досліджено певні клінічні симптоми, що можуть вказувати на наявність ВІЛ: лихоманка чи діарея без очевидних причин, що триває більше місяця, безпричинна втрата ваги, порушення роботи нирок, часте перенесення тяжких бактеріальних інфекцій, стрімке зниження гостроти зору та інші ознаки.

    Обов’язково слід пройти тестування на ВІЛ при наявності таких захворювань: інфекцій, що передаються статевим шляхом, гепатиту B/C, запалень в порожнині рота, кандидозу, оперізуючого лишаю, псоріазу, рецидивуючих інфекцій верхніх дихальних шляхів, менінгіту, злоякісних новоутворень.

  • Як лікується ВІЛ?

    Для лікування ВІЛ-інфекції використовують антиретровірусну терапію: вона пригнічує розмноження вірусу і зміцнює імунітет. АРТ – це лікарські засоби у вигляді таблеток, які слід приймати 1 чи 2 рази протягом доби. Одна таблетка може містити кілька видів лікарських препаратів, тому їхню комбінацію ще називають “схемою лікування”. 

    Безперервний прийом АРТ дозволяє людині з ВІЛ жити повноцінним життям, тривалість якого обмежується лише природними процесами старіння. Також лікування запобігає передачі ВІЛ іншим людям: статевим шляхом, через кров, від матері до дитини. Якщо людина припиняє або перериває лікування, то ВІЛ може почати розмножуватися активніше, руйнуючи імунітет. 

  • Хто платить за лікування?

    В Україні всі люди з ВІЛ, незалежно від рівня вірусного навантаження (концентрації ВІЛ в організмі), мають право на пожиттєве безкоштовне лікування антиретровірусні (АРВ) препарати повністю забезпечує держава. Завдяки тому, що Міністерство охорони здоров’я України перейшло на міжнародні закупівлі (закупівельні ціни нижчі і ліків можна придбати більше), зараз АРТ доступна кожному українцю.

    Нещодавно МОЗ провело оптимізацію схем лікування. Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні застосовуватимуть нові базові схеми, що ефективні для більшості пацієнтів і дешевші за ті схеми, що призначались раніше. Проблеми забезпеченості АРВ-препаратами в Україні немає: є запас навіть для тих, хто є носієм вірусу, але ще не дізнався про це.

  • Як уникнути ВІЛ?
    • завжди використовуйте презервативи при сексуальних контактах (вагінальних, анальних, оральних) з особами, ВІЛ-статус яких вам невідомий
    • завжди використовуйте лише стерильні голки, шприци, інструменти для манікюру, пірсингу і татуювань

ВСЕ, що ви хотіли знати про тест на ВІЛ

Тестування на ВІЛ в Україні є добровільним, безкоштовним, конфіденційним, а за бажанням анонімним. Ніхто не має права розголошувати Ваш статус третім особам. Людина, яка живе з ВІЛ, ні в якому разі не буде залучена до лікування примусово за результатами тесту.

Де пройти тест? 

  • у свого сімейного лікаря, педіатра чи терапевта
  • у кабінетах “Довіри”, кабінетах інфекційних захворювань поліклініки або консультаційно-діагностичного центру, Центрах профілактики та боротьби зі СНІДом, представництвах профільних громадських організацій 
  • в мобільних амбулаторіях

Тестування на ВІЛ не передбачає жодних попередніх приготувань. Для виявлення вірусу в Україні найчастіше використовують:

  • ІФА-тест на основі крові з вени (в лабораторних умовах) 
  • експрес-тест на основі аналізу крові з пальця 
  • також з 2018 року в українських аптеках стали доступні експрес-тести на ВІЛ, що базуються на аналізі слини

Діагностика і лікування ВІЛ відбувається згідно оновлених стандартів МОЗ України.  

Аналіз крові показує наявність ВІЛ через 3 місяці після інфікування. Перед тим триває інкубаційний період або так званий “період вікна” – проміжок часу, коли антитіла до вірусу ще не виявляються швидкими тестами, але людина вже може передавати вірус іншим. 

Тестування рекомендовано проходити через 3 місяці після ризикованого випадку і щонайменше раз в 6 місяців при регулярному практикуванні ризикованої поведінки.

Оральні експрес-тести

Сьогодні для визначення антитіл до ВІЛ використовують також оральні експрес-тести, що базуються на аналізі слини. Вони максимально прості у використанні і дають змогу отримати результат за ~20 хв.

Знайдіть пункти, де можна отримати оральний тест, або заповніть анкету — і ми безкоштовно надішлемо його на зручну адресу!

Корисно знати